Gıda takviyeleri ve omega 3

Omega 3, çift bağlı doymamış bir yağ asidi olup, DHA ve D vitamini bakımından zengin, vücutta üretilemeyen bir yağdır. Peki gerçekten de sizi kalp ve damar hastalıklarından korur mu? Zannedilenin aksine son yıllarda yapılan çalışmalarda, eczaneden kapsül olarak alınan omega 3 takviyesinin kalp damar hastalıklarına hiçbir etkisi olmadığı gösterildi. Buna rağmen omega 3 gıda takviyeleri çok sayıda insan tarafından tüketilmeye devam ediyor.

Bir Kaşık Omega 3

Bu gıda takviyeleri sizi korumuyor olabilir

Gıda takviyesi denilen kavram her geçen yıl daha da büyüyor ve daha fazla insana ulaşıyor. Hatta eğer dikkatli olunmazsa takviye olarak alınan vitaminler son derece toksik etki gösterebilir, ciddi sonuçlar doğurabilir ve hiçbir gıda takviyesinin pek bir kanıtlanmış etkisi yoktur.
Bunun sebebi ise gıda takviyeleri tarım bakanlığının denetimindedir. Ve bu sayede piyasaya daha kolay ürün çıkartabiliyorlar. İlaçların geçtiği güvenlik aşamaları olmadığı için daha şüpheli olarak bakılması gerekir.

İnsanlar neden gıda takviyelerine yöneliyor?

Günümüzde ortaya çıkan “fitoterapi” adı verilen bitkisel tedavi yöntemi ile ortaya çıkan ilaç fobisinin insanları bu tarz takviyelere ve kontrolsüz bitkisel güvenilirliği kanıtlanmamış ürünlere yönlendirdiğini görüyoruz.
Ancak, bu tarz ürünlerin kanıtlanmış ortaya konulmuş bilimsel dayanakları yoktur. Mutlaka kişinin hekime danışması, hangi ürünü kullandığını söylemesi gerekmektedir. Aksi takdirde karaciğer yetmezlikleri, böbrek yetmezlikleri gibi çok ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.
Buna ek olarak, belli hekimlerin televizyon programlarında kanıtı olmayan, alanında uzman olmadığı bu ürünlerin reklamını yapması da bir toplumsal yönlendirmedir ve oldukça tehlikelidir.

Omega 3 Kapsül

Bu konuda ne yapılmalı?

Yapılacak en rasyonel hareket hekiminize danışıp onun dediklerine harfiyen uyulmasıdır. Çünkü dünyada ortalama 300.000 insan bu yanlış kullanım durumlarından karaciğer ve böbrek yetmezliği vakalarına yakalanmaktadır.