Alexa sıralaması nedir?

Alexa(alexa.com), Dünya üzerindeki web sitelerini ülkeler bazında ve Dünya geneli olarak belirli ölçütlere göre sıralayan bir şirkettir. Merkezi ABD olan şirket, Amazon tarafından yönetimini sürdürmektedir. Kendini sık sık güncelleyerek web sitelerinin sıralamalarının da güncelliğini sağlar.

Alexa Nedir

Alexa web siteleri için neden önemlidir?

Webmasterlar, web sitelerinin Alexa sıralamasını ciddi ölçüde takip ederler. Alexa sıralamasını yükseltmek için sitelerine belirli uygulamalar yaparlar ve hatta ücretli SEO paketleri satın alırlar. Bunun sebebi bir web sitesinin Alexa sıralamasının o web sitesinin bir açıdan kalitesini ortaya koyar. Reklam verenler için öncelikli dikkat edilen veridir. Ayrıca bir sitenin sıralamasıyla o sitenin ne kadar insan tarafından kullanıldığını ve ülke sıralamasını öğrenmek de sizi o sitenin güvenilirliği ve yaşı hakkında fikir sahibi yapabilir.

Bir web sitesinin Alexa sıralaması nasıl öğrenilir?

Bunun farklı yolları var. Ancak Alexa üzerinden öğrenmek daha doğru ve güvenilir olacaktır. https://www.alexa.com/siteinfo/ adresini kullanarak web sitenizin Global ve Ülke sıralamasını sorgulayabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise Alexa Traffic Rank uzantısını tarayıcınıza kurmaktır. Bu yöntem, sitenizin sıralamasını sürekli takip etmeniz ve tarayıcınız ile diğer ziyaret ettiğiniz sitelerin sıralamasını kolayca öğrenmeniz açısından daha pratik bir yöntemdir.

Alexa Site Info

Alexa sıralaması nasıl oluşur?

Sitenizin öncelikle tabi ki ziyaretçisine bakar. Bunun yanı sıra ziyaretçinin sitede kalma süresini, oturum başına sayfa görüntülemesi, arama motorundaki anahtar kelimelere ve sitenizin hangi sitelerde linkinin bulunduğuna bakar. Bu ölçütleri göz önünde bulunduran Alexa, sitenize bir genel sıralama (Global Rank) ve bir ülke sıralaması (Rank in Country) oluşturur. Tabi bu verilerin oluşturulmasında Alexa Toolbar kullanıcılarının rolü çok büyük.

Alexa’da nasıl yükselebilirsiniz?

Alexa’da yükselmek için sitenize Alexa üzerinden ve siteniz üzerinden değer kazandırabilirsiniz. Alexa üzerinden yapacağınız uygulamalar şu şekilde : 
– Siteniz ile Alexa’ya kaydolun. Eskiden ücretsizdi fakat şu an ücretli paketler sunuluyor.
– Sitenizi Alexa hesabınız ile sorgulayın.
– Alexa eklentisi kurarak sitenizi sorgulayın.
– Alexa Toolbar kullanan kitleye ulaşmaya çalışın.
Siteniz üzerinden yapacağını uygulamalar :
– Sitenizi kendi sunucusu üzerinde barındırın. Yani sitenizde bulunan medya ögeleri kendi sunucusunda yüklü olsun.
– Sitenize düzenli trafik sağlayın.
– Sitenizin hızını geliştirin.
– Sitenizi başka web sitelerinde tanıtın veya link verin.
– Bu uygulamaları yapmakta zorlanıyorsanız güvenilir bir firmadan SEO hizmeti satın alabilirsiniz.