İyi bir yöneticinin sahip olması gereken özellikler

Herhangi bir grubun, topluluğun veya bir şirketin yönetimi için bir yöneticiye veya yönetici grubuna ihtiyaç duyulur. Yönetimi ele alan kişi, ilgili yapının gerektirdiği eğitimleri almış olması gereklidir. Sadece bu eğitimleri başarıyla tamamlamak yeterli olmayabilir. Her yöneticide bulunması gereken bazı özellikler vardır.

Şirket Anlaşması

Güvenilirlik

Grubunuzun veya şirketinizin size duyduğu güven, başarınızın başlıca temellerinden biridir. Topluluğunuz veya çalışanlarınız size güveni olursa, her yaptığınız işte arkanızda durmalarını sağlarsınız. Örneğin güvenilir bir şirket yönetimi ile herkes iş yapmak ister.

Alçak gönüllü olmak

Kendinizi yönetici sıfatını kullanarak asla diğer insanlardan üstün görmemelisiniz. Bu sayede çalışanlarınız ile aranıza da mesafe girmemiş olacaktır. Kendinizi yüceltmek yerine kendinizi sorgulamayı tercih edebilirsiniz. Bu size zamandan da tasarruf sağlamış olacaktır.

Adaletli olmak

Her ne olursa olsun yolunuzu adalete dayanmalı. Yapılan her işte ve görevde çalışanlarınıza veya topluluğunuza adaletli davranmalısınız. Ayrıca mali konularda da adalet yolunu kullanmalısınız.

İletişim becerisi

İyi bir yöneticide olması gereken temel özelliklerden biridir. Karşınızdaki her zaman bir insanla sınırlı kalmayabilir. Bazen bir topluluğa hitap etmeniz gerekebilir. Buna hazırlıklı olmalısınız. Heyecan, korku gibi durumları yenmeli, sahip olduğunuz bilgi birikimini insanlara doğru bir şekilde aktarabilmelisiniz.

Ofis İşleri

Motivasyon yönetimi

Topluluğun veya personelin ne durumda olduğunu, işlerinden memnun olup olmadıklarını yerinde takip etmelisiniz. Çalışanlarınızın motivasyonu işin kalitesini etkileyeceğinden, motivasyonu hep yüksek seviyede tutmaya çalışmalısınız.

Öz güven

Yine en önemli konulardan biri öz güvendir. Yöneticinin kendine güveninin olmaması, başarının önünde çok büyük bir engel oluşturur.

Empati yapmak

Kendinizi çalışanlarınızın veya hedef kitlenizin yerine koyarak düşünmelisiniz. Kendinizden önce onların durumları hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Sorunlarla ilgilenme

Çalışanlarınızın veya grubunuzun sorunları sizi yakından ilgilendirmeli. Yöneticinin kuruluştaki her olaydan sorumlu tutulduğu unutulmamalıdır. İş konusunda yaşanan sorunları asla hafife almadan, ekibiniz ile koordine halinde çalışmalısınız.

Mikrofon Konuşması

Alanında bilgi sahibi olmak

Yöneticinin, şirketinin veya topluluğunun amacı doğrultusunda kullanılan terimler, yapılan işler hakkında detaylı bilgi sahibi, uzman olması gereklidir. Kendine yöneltilen soruları cevapsız bırakmamalı, bilgi sahibi olmak isteyen insanları aydınlatmalıdır.

Zamanı iyi kullanmak

Zaman kontrolünü çok iyi yapmalısınız. Mümkün olduğu kadar verimli zaman dilimleri oluşturmalısınız. Bu sayede yaptığınız işin karşılığını en iyi şekilde almış olursunuz.