Kariyer Planlama nedir ve nasıl yapılır?

Belirli seviyede bir eğitim almış veya alacak kişiler, aldığı eğitim doğrultusunda iyi bir işte çalışmak ister. Kariyer planlama, kişinin kendi kariyeri ile ilgili kendine bir proje hazırlaması ve belirli hedefler koymasıdır. Kişiden kişiye deneyimlerin, tecrübelerin ve birikimlerin değişmesinden dolayı her insanın kendine özgü bir kariyer planının olması gereklidir. Kişi kendini en iyi tanıyan olduğundan doğru adımlar ile hareket ettiğinde başarıya ulaşması kolay olacaktır.

Kariyer Planı Yapmak

Kariyer planlama neden önemlidir?

Birçok insan, aldığı eğitimin ve ortaya koyduğu sermayenin karşılığını en iyi şekilde almak ister. Kariyer planlaması yapmanın herhangi bir yaş sınırı yoktur fakat kişinin bu planı erken bir zaman diliminde yapması onun bir adım önde olmasını sağlayacaktır. Örneğin lise ve dengi bir eğitim kurumunda bulunan size yol gösterebilecek bir uzmana veya bir rehber öğretmenine danışarak bu işe başlamanın faydası ilerleyen yaşlarda kendini gösterecektir. Ancak üniversitede kariyer planlama işine başlamak da geç kalındığı anlamına gelmez. Kariyer planlaması, kişinin iş ve aile hayatında karşılaşabileceği problemleri önceden tespit ederek önlemini alması ve şartlara uygun davranmasını sağlar. Bu açıdan kariyer geliştirme çabaları iş hayatına hazırlanan gençler açısından çok önemlidir.

Nasıl yapılmalıdır?

– Bir yola çıkarken önce nereye gittiğinizi bilmelisiniz. Bu sebeple kariyer planlamasında öncelikle hedef bilinmelidir. Bu hedefe gerçekten ulaşmak isteyip istemediğinizi iyice düşünün. Vereceğiniz doğru karar, uzun vadede size büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Kendinize bir kariyer planlama tablosu oluşturun.

– Hedefiniz doğrultusunda kendinize bir sektör belirleyin. Eğer üniversitede kariyer planlama işlemi yürütüyorsanız sektörünüz genellikle belirlidir. Mümkünse bu işlemi detaylarına kadar bu aşamada inceleyin.

Grafik İşaretleme

– Kendinizi iyi tanımalısınız. Bunun için çeşitli dallarda etkinliklere katılabilir, kendinizi tanıma yolunda çalışmalar yapabilirsiniz. Her insanın kendine özgü yetenekleri vardır. Kariyerinizi planlarken mutlaka bunları göz önünde bulundurmalısınız. İlerde seçim yapacağınız meslekte veya işletme dünyasına adım atacağınız sektördeki mutluluğunuzu ve başarınızı doğrudan etkileyecektir. Bu aşamayı uygularken sabırlı olmalısınız.

– Hareket planına geçin. Artık seçim yaptığınız sektörde kendinizi geliştirmek için kısa,orta ve uzun vadeli planları uygulamaya geçirin. Hedefinize göre eğitimler, sertifikalar veya lisansları edinin. Bunu yaparken düzenli ve sistemli bir program belirleyin. Günlük,haftalık veya aylık planlar hazırlayarak kurduğunuz sistemi sürekli denetleyebilir, başarıya ulaşmanızı kolaylaştırabilirsiniz.