Verimli ders çalışma teknikleri ve programları

Hazırlanmanız gereken bir sınav veya vaktinde yetiştirmeniz gereken bir ödev olabilir. Bu konuda yeterli vakit ayırmakta zorluk yaşıyorsanız veya ayırdığınız vakti etkili bir şekilde değerlendiremiyorsanız sorun var demektir. Öğrenme kapasitenizi kullanmanızı engelleyen sorunları, çalışma şeklinizde küçük düzenlemeler yaparak çözebilirsiniz. Bu düzenlemeleri kendi çalışma tekniğiniz üzerinde yapabileceğiniz gibi, kendinize yeni verimli ders çalışma teknikleri de üretebilirsiniz. Bir etkili ders çalışma yöntemi oluşturmak için bazı adımlar takip edilmelidir.

Kendinizi analiz edin

İlk aşamada kendinizi iyi tanımanız gerekiyor. Başarılı olmanız gereken hedefe (bu bir sınav olabilir) ne kadar uzakta olduğunuzu ve ne durumda olduğunuzu kontrol edin. Kendinize küçük testler yaparak bunu öğrenebilirsiniz. Önünüze boş bir sayfa açın ve aldığınız dersleri ve derslerin altlarına konularını yazın. Hangi derste ne kadar bilgiye ve hazırlığa sahip olduğunuzu tespit edin ve not alın. Sonra o dersin hangi konusunda ne seviyede olduğunuzu not edin. Bunu daha da detaylandırmak sizin elinizde. Bu adımı düzenli ve özen göstererek devam ettirmeye çalışın. Çalışmalarınızı tamamladığınız konuların yanına işaretlemeler yaparak ilerlemelerinizi kayıt altında tutun. Böylece eksik kaldığınız en ufak bir konuyu bile tespit edebileceksiniz.

Kendinizi Analiz Edin

Zamanın önemini iyi kavrayın

Zaman, bu yolda en önemli kavramlardan biri. Bu adımda kendi ders programınızı oluşturmanız gerekir. Hangi ders sizin için önemli ise ona daha çok vakit ayırın. Vaktinizin hepsini ders çalışmak için ayırmayın. Eğlence, spor gibi çeşitli aktivitelerinizi ders programınızı aksatmadan belirli ölçüde mutlaka yerine getirin.

Motivasyonu ayarlayın

Motivasyon sizin için anahtar gibi bir değere sahip olabilir. Eğer motivasyonunuz yüksek olursa, yapmış olduğunuz çalışmalarda sıkılmazsınız. Doğal olarak öğrenmeniz de bir adım daha kolaylaşır. Motivasyonu yükseltmek için ise kariyer planlamanızı ve hedeflerinizi düşünebilirsiniz. Onları elde etmek için verdiğiniz emeğin onların bir parçası olduğunu unutmayın.

Okul Malzemeleri

Çalışma ortamınızı düzenleyin

Her birey için çalışma ortamı aynı değildir. Çalışmalarınızı yürüttüğünüz masanızı temiz ve düzenli tutmaya gayret edin. Notlarınızı düzenli bir biçimde sıralayın. Bu size hatırlamak istediğiniz konuya dönerken kolaylık sağlayacaktır. Bilgisayar ile ders çalışıyorsanız yine aynı özeni göstermeye çalışın. Çevrenizde dikkatinizi dağıtan nesneleri uzaklaştırın. Ortama uyum sağlamanız açısından masada bol bol vakit geçirmeye çalışın.

Mola verin

Uzun süre ders çalışmak öğrendiklerinizin birbirine karışmasına ve verimin düşmesine yol açabilir. 30-40 dakikada bir 5-10 dakika mola vermeye çalışın. Mola süresince ders dışı etkinlikler yapın.

Derse hazırlıklı girin

Derse hazırlıklı gitmek size konuyu daha iyi anlama imkanı verir. Derse girmeden önce işlenecek konuya göz gezdirmelisiniz. Bunu yaparak derste konuyu çok daha iyi kavrayabilirsiniz.

Sınıf Ortamı Derse Hazırlık

Verimli ders çalışmayı engelleyen ve sık yapılan hatalar

– Mola vermeden başka bir derse geçiş yapmak veya aynı anda iki farklı derse çalışmak.
– Hedef belirlemeden, rastgele çalışmak.
– Çok uzun süre aralıksız ders çalışmak. Zamanın tamamını ders çalışmaya ayırmak.
– Tüm ders notlarını aynı kağıda veya deftere karmaşık bir şekilde yazmak.
– Gereğinden fazla kitap biriktirmek.

Farklı verimli ders çalışma teknikleri nelerdir?

Ders çalışma teknikleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Ancak popüler ders çalışma teknikleri de vardır. Örneğin Pomodoro tekniği, zamanı en verimli şekilde kullanmak için tasarlanmış bir çalışma sistemidir. Bu teknik, ders çalışma stiline uyarlanarak istenilen verim elde edilebilir. Bu teknikte 25 dakika çalışma süresi ve 5 dakika mola süresi vardır. 25 dakikalık sürede çalışmak için bir konu belirlenir ve o konu üzerine odaklanılır. 5 dakikalık molada ise farklı aktiviteler yapılır. Bu 30 dakikalık periyoda 1 Pomodoro denir. Pomodoro tekniğinin amacı, uzun süreli çalışmalarda maksimum verimi minimum yorulma ile sağlamaktır.