XML Entegrasyonu nedir?

İnternet üzerinden satış yapan veya yapmak isteyenlerin karşılaştığı bir e-ticaret kavramıdır. “Stoksuz satış”, “Dropshipping” veya “XML Bayilik” olarak da isimlendirilen XML Entegrasyonu yöntemi, verilerin tedarikçi firmanın stok yönetim sisteminden satıcı firmanın e-ticaret ortamına aktarılması işlemidir. Bu işlem gerçekleştirilerek satıcı firmanın stokta ürün bulundurmadan tedarikçi firma üzerinden satış yapması sağlanıyor.

XML Entegrasyonu nasıl gerçekleşir?

Sosyal medya veya kendi web sitesi üzerinden ürün depolamadan e-ticaret yapmak isteyen kişilerin sıkça tercih ettiği yöntemdir. Bu yöntem tedarikçi, satıcı ve alıcı üçgeninde gerçekleşir. Öncelikle tedarikçi firmanın yazılımı üzerinden XML Bayilik hizmeti vermesi gerekmektedir. E-ticaret platformuna sahip olan satıcı XML Bayilik hizmeti sunan tedarikçi firma ile satış ortaklığı kurar. Bu ortaklık sonucu XML Entegrasyonu ile tedarikçi firmanın ürünleri satıcı firmanın e-ticaret ortamına sanal olarak aktarımı gerçekleşir. Gerçek ürünler tedarikçi firmanın deposunda bulunur. Bu şekilde satıcı firma, e-ticaret ortamı üzerinden tedarikçi firmanın ürünlerinin satışını kolaylıkla yapabilir.

XML Entegre

XML Bayilik sistemi nedir?

XML Entegrasyon hizmeti veren tedarikçi firmanın satıcı firmalarla yürüttüğü bir çeşit satış ortaklığı programına elektronik XML Bayilik sistemi denir. Bu sistem ile entegrasyon firmaları, ürünlerini daha hızlı bir şekilde satmayı ve reklam maliyetlerini düşürmeyi hedefler. Satıcı tarafında ise stok ve depolama maliyetinin olmaması iki taraf açısından da iş yükünün azalması demektir.

XML Bayilik hizmeti kapsamında tedarikçi firma ile satıcı firma arasında bir sözleşme yapılır. Bu sözleşmede tedarikçi firmalar genellikle satıcı firmalara yüzde (%) biçiminde kâr payı sunar. Satıcı firmalar, belirlenen kâr payı doğrultusunda e-ticaret platformları üzerinden satışlarını yaparak tedarikçi firmanın kârından paylarını almış olurlar.

E-ticaret Ortamı

XML Entegrasyonu yöntemini kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Öncelikle satıcılar açısından XML Entegrasyonu yapılacak firma seçilirken iyice araştırılmalı, daha önce sistemi kullanmış kişilerden bilgi alınmalıdır. Tedarikçiler ise ürünlerini tanıtmaları için XML bayiliklerini verdikleri web ortamlarını iyi bir şekilde denetlemelidir. XML Entegrasyonu kullanarak e-ticaret sitesini oluşturmuş kişilerin sık olarak karşılaştıkları bir sorun vardır : E-ticaret ortamında satışı gerçekleşen, ancak tedarikçi firmanın stoklarında tükenen ürün. Bu sorunun yaşanmaması için veri girişi aralıklarının minimum düzeyde tutulması ve gerekli denetimlerin yapılması, satıcı ile müşterinin sorun yaşamaması için oldukça önemli bir husustur.