API nedir ve nasıl çalışır?

API (Application Programming Interface), yani “Uygulama Programlama Arayüzü” anlamına gelen sistem, dijital ortamların birbirleriyle etkileşime geçmesini kolaylaştıran bir platformdur. Temel olarak bir uygulamanın veya web sitesinin sunduğu hizmetlerin dış bir ortamda kullanılması şeklinde tanımlanabilir. API entegrasyonu, günümüzdeki çoğu büyük şirkette ve platformda aktif olarak kullanılır. Uygulama Programlama Arayüzü, şirketlerin gelirlerini ciddi oranda artırmaktadır.

Finans Entegrasyon

API neden kullanılır?

Kaynak sunucunun barındırdığı bilgilerin ve özelliklerin, anlık olarak başka uygulamalarda kullanılabilmesi amacıyla API dokümantasyonu hizmeti verilir. Bu sayede ana uygulamaya giriş yapmaya gerek kalmadan diğer uygulamalar üzerinden işlemler hızlı bir şekilde yürütülür. Örnek olarak bir e-ticaret firması ile kargo şirketinin yapmış olduğu anlaşma verilebilir. Kargo şirketinin verdiği API hizmetini kullanan e-ticaret firması, müşterilerine gönderdiği ürünlerin takibini tek bir noktadan kolayca yapabilir. Yine kargo takip uygulamalarında da farklı kargo şirketlerinin dokümanları kullanılmaktadır.

API entegrasyonu nasıl çalışır?

API, İnternet’te birçok alanda karşımıza çıkar. Google, YouTube, Facebook gibi en büyük şirketlerden en küçük şirketlere kadar bunu görmek mümkün. Şirketler, belirli bir sınır kullanarak veya sınırsız olarak API hizmeti verir. Bu hizmeti sunan şirketlerin web sitelerinde geliştiriciler için API dokümanlarını içeren bir bölüm yer alır. Geliştirici, bu bölümden kendisi veya projesi için bir “API key” edinir. Key, uygulamanın verdiği hizmete erişim için kullanılan bir anahtar görevi görür. Geliştirici bölümünde yer alan bilgiler kullanarak uygulama ile API entegrasyonu sağlanır ve kullanılmaya başlanır. Bu sayede ana uygulamadaki fonksiyonlar, geliştiricinin uygulamasından kullanılabilir hale gelir.

JSON API Dosyası

Bir web sitesine kripto paraların anlık fiyat, hacim veya yön değişimlerini eklemek için de Web API veya REST API yöntemleri kullanılabilir. Bu yöntemle aktarılan bilgiler genellikle JSON ve XML formatında aktarılır. Örnek olarak bir kripto para borsasının web sitesinde yer alan geliştirici sayfasından key alınıp, istemci kişiye özel JSON formatında anlık fiyat bilgileri elde edilebilir. Bu bilgiler, istemcinin web sitesine herhangi bir programlama dili ile eklenebilir. Sonuç olarak web sitesine giren bir ziyaretçi, fiyatları görmek istediğinde istemci tarafından kripto para borsasına bir istek gönderilecek ve ziyaretçi oradaki fiyatı görecek.