E-ticarette B2B, B2C, C2B ve C2C modelleri nedir?

E-ticaret olayında sıkça yer alan kavramlar veya iş modelleri olarak tanımlanan, B ve C faktörleri arasındaki ilişkiye dayanan terimlerdir. B ve C harfleri “Business” ve “Consumer” kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçe karşılıkları sırasıyla “İşletme” ve “Tüketici” dir. E-ticaretteki tarafların birbirleri ile yaptıkları alışverişi açıklar. Peki B2B, B2C gibi terimler ne ifade ediyor ve e-ticaret ile nasıl bir bağları var?

Online Alışveriş Kart Bilgileri

B2B nedir?

İngilizcesi “Business to Business” olan ifadedir. Yani şirketten şirkete anlamına gelir. Bir şirketin ürününü veya hizmetini başka bir şirkete satması sonucunda bu iş modeli ortaya çıkmıştır. Örnek olarak bir e-ticaret firmasının başka bir e-ticaret firmasından mal satın alması veya bir pazarlama şirketinden hizmet satın alması verilebilir. Yine şirketler arasındaki ticarete dayalı anlaşmalar da bu iş modeli kapsamında değerlendirilebilir. E-ticaret dışında da örnekleri vardır.

B2C nedir?

İngilizcesi “Business to Consumer” olan ifadedir. Yani şirketten tüketiciye anlamını taşır. Tüketicinin bir şirketten ürün veya hizmet temin etmesi sonucunda ortaya çıkan iş modelidir. Örnek olarak bir e-ticaret firmasının İnternet sitesinden ürün satın alan bir müşteri ile firmanın gerçekleştirdiği iş B2C modelidir. E-ticaret dışında da B2C örnekleri verilebilir.

E-ticaret Ekranı

C2B nedir?

İngilizcesi “Consumer to Business” olan ifadedir. Yani tüketiciden şirkete anlamına gelir. Tüketicinin bir hizmetini veya ürününü şirkete satması sonucu bu model ortaya çıkmıştır. C2B örnekleri içerisinden bir grafik tasarımcısının ürettiği görsel ögeleri bir stok fotoğraf şirketinde satışa sunması gösterilebilir. B2B ve B2C modellerine göre daha az hacimli bir model olması ile birlikte e-ticaret dışında da örnekler verilebilir.

C2C nedir?

İngilizcesi “Consumer to Consumer” olan ifadedir. Yani tüketiciden tüketiciye anlamına gelir. Tüketicinin bir hizmetini veya ürününü yine başka bir tüketiciye satması sonucu ortaya çıkmıştır. Günlük hayattan pek çok örneği bulunan bu modelin e-ticaretteki örnekleri genellikle ilan siteleridir. Tüketicinin sahip olduğu arabayı veya ikinci el bir eşyasını sanal ortamda ilan verdikten sonra başka bir tüketicinin onu bulması ve satın alması sonucu oluşan işe C2C modeli denebilir. Ayrıca e-ticaret dışında da örnekler verilebilir.