Kış tatili için uygun yerler

Yaklaşan kış mevsiminde tatil yapmak isteyenler için ülkemizde doğal güzellikleri ve kış turizmine müsait iklimleri bulunan bölgeler bulunur. Bu bölgelerden bazıları kayak yapmak için oldukça uygun zemini ile öne çıkarken, bazıları ise misafirlerini büyüleyici manzaralarıyla etkiliyor. İşte kış tatili için uygun bölgeler :

Uludağ (Bursa)

Uludağ Kayak

2000 metreden yüksek rakımda bulunan kayak merkezleri ve konaklama hizmetleriyle Uludağ, Türkiye’nin en çok tercih edilen kış turizm merkezlerinden bir tanesidir. Bunun sebebi olarak Marmara bölgesinde olması ve ulaşımın kolay olması gösterilebilir. Kayak yapmak isteyenler için iyi bir kayak pistine de sahiptir.

Palandöken (Erzurum)

Palandöken Kayak

1993 yılında Kış Turizm Merkezi ilan edilen Palandöken Dağları, kışın tatil yapmak isteyenler için en iyi seçeneklerden biridir. Bölgede 2000-3176 metre rakım farkına sahip olan kayak merkezinde doğal ve profesyonel kayak pistleri bulunmaktadır. Snowboard ve kayak dışında kış sporları için en iyi pistlerin bulunduğu kayak merkezinde yamaç paraşütü ve dağcılık gibi sporlar da yapılabiliyor. Ayrıca Uluslar Arası anlamda çalışmalar yürütülen Palandöken, ülkemizin önemli bir bölgesidir.

Kartepe (Kocaeli)

Kartepe Kış Sporları

En yüksek rakımı 1699 metre olan Kartepe, İzmit’in doğusunda yer almaktadır. Kış mevsiminde İstanbul başta olmak üzere şehir dışından da büyük ilgi gören kış turizmi merkezlerindendir. Sonbahar ve kış aylarında etkileyici manzarasıyla fotoğrafçıların sıkça uğradığı bir yer haline gelmiştir. Profesyonel ve amatör kayakçılara hizmet eden kayak merkezinin yanı sıra çevresinde birçok piknik ve kamp alanı bulunmaktadır.

Erciyes (Kayseri)

Erciyes Dağı

Rakım olarak ülkemizin en uzun kayak pistlerinden birine sahiptir. Kayak merkezinin hava alanına ulaşım açısından kolaylığı ile kış tatili yapmak isteyenlerin tercih ettiği bölgelerden biridir.

Ilgaz (Kastamonu)

Ilgaz Dağları

Kastamonu ve Çankırı illerinin sınırında yer alır. En yüksek zirvesi 2587 metre olan bu sıradağlar kayak ve kış sporlarını sevenler için uygun bir ortam oluşturuyor. Aralık ve nisan ayları arasında hizmet vermektedir.

Ergan Dağı (Erzincan)

Ergan Dağı

Munzur Dağları’nın eteklerinde 2970 metre yükseklikte bulunan kış sporları ve kayak merkezi, Türkiye’nin en uzun kayak pistlerine sahiptir. Tesislerde dağ kayağı, snowboard, kar raftingi ve doğa yürüyüşleri gibi etkinlikler yapılmaktadır.