Satış ortaklığı (Affiliate Marketing) nedir ve nasıl yapılır?

E-ticaret hacminin son yıllarda artmasına etki eden birçok önemli faktör vardır. Bu faktörlerden biri de uzun yıllardır devam eden satış ortaklığı programlarıdır. İnternet üzerinden ürün satışı yapan binlerce şirket var. Şirketlerin, ürünlerini daha hızlı satmak amacıyla başka şirketlerle veya bireyler ile yaptığı ortaklık anlaşmasına satış ortaklığı programı denir.

Satış ortaklığı nasıl yapılır?

Şirketler ile ortaklık yapmış bireyler, ürünlerin kendilerine özel tanıtım bağlantılarını sosyal medya hesaplarında, İnternet sitelerinde veya farklı mecralarda paylaşması ile gerçekleşir. Müşterinin ürünü satın alması için tanıtımı yapılır ve altına eklenen bağlantı yoluyla ürün satıcısının sitesine yönlendirilmesi hedeflenir. Programa dahil olan hesabın özel bağlantısı üzerinden satışı gerçekleştirilen her ürün için hesap sahibine belli bir miktar komisyon ödemesi yapılır.

E-ticaret Kredi Kartı

Satış ortaklığı sisteminin avantajları

Şirketler tarafından bireylere sunulan ortaklık programının şirketlere avantajları :
– Pazarlama ve satış hedeflerine ulaşmanın kolaylaşması.
– Reklam maliyetlerinin düşmesi.
– Pazarlama ağının genişlemesi.
Bireylere avantajları :
– Ücretsiz veya çok düşük maliyetler ile gelir imkanı.
– E-ticaret için mağaza ve stok durumunu ortadan kaldırması.
– Satış ve pazarlama becerilerinin gelişimi.

Nasıl gelir elde edilir?

İnternet üzerinden gerçekleşen satışlara ortaklık yaparak geçimini sağlayan veya ek gelir elde eden binlerce insan var. Doğru strateji takip edilirse çok yüksek miktarlar elde edilebilen bir sektördür. E-ticarete yeni başlayan veya başlayacaklar için sıkça tavsiye edilir. Mağaza ve stok kurmak gibi bir zorunluluğu olmayan satış ortaklığı sisteminde, yalnızca tanıtımı yapılan ürünlerin bağlantıları paylaşılır. Paylaşılan bağlantılar üzerinden satın alınan ürünlerden yüzde olarak kâr elde edilir.

E-posta Pazarlama

İnternet üzerinden ücretsiz olarak satış ortaklığı gerçekleştirilebilen bazı siteler :

Amazon Associates : Dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinden biri olan Amazon’un bireyler ve şirketler için başlattığı affiliate programıdır. Programa bir Amazon hesabı ile kolayca dahil olabilirsiniz. Hesabınızı oluşturduktan sonra Amazon’un içeriğindeki milyonlarca üründen pazarlama stratejinize uygun olanları seçerek kendinize özel kısa bağlantılar oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz kısa bağlantılar üzerinden satışı gerçekleşen ürünlerden %10 komisyon oranına kadar kazanç sağlayabilirsiniz.

Aliexpress Affiliate Program : Yine dünyanın en büyüklerinden bir başka şirketin affiliate programıdır. Aliexpress ürünlerini, kampanyalarını ve kupon kodlarını içeren “banner” veya “direct link” reklam modelleriyle ürün tanıtımı yapılabilir.

Admitad : Global bir reklam ve pazarlama şirketi olan Admitad’a kayıt olarak, farklı şirketler üzerinden yürütülen satış ortaklığı programlarına tek bir çatı altında erişebilirsiniz.