Stok fotoğraf siteleri ve özellikleri

Stok fotoğraf siteleri, lisanslı veya ücretsiz kullanım için yüksek miktarda fotoğraf barındıran İnternet siteleridir. Firmaların veya web sitelerinin projelerinde kullanılmak üzere telifsiz görsel ihtiyacını karşılarlar. Eğer bir web siteniz varsa ve içeriğinizin daha çok etkileşim almasını istiyorsanız, profesyonel ve içeriğiniz ile uyumlu görseller kullanmalısınız. Kurumsal sitelerin ve projelerin, haber sitelerinin ve blog sitelerinin çalışmalarında işlerini kolaylaştıran bazı stok fotoğraf siteleri vardır. Bunlar, ücretsiz veya ücretli fotoğraf siteleri olarak ikiye ayrılırlar.

Web sitesinde stok fotoğraf kullanımı

Web sitesi sahipleri, telif sorunu yaşamamak ve içerik kalitesini güçlendirmek için stok fotoğraf sitelerini kullanmayı tercih ederler. Web sitenizde stok fotoğraf kullanımı yazısından bu konuda oldukça faydalı bilgiler edinebilirsiniz. Yazıda anlatılan adımları web sitenizdeki görseller üzerinde uygularsanız, içeriğinizin kalitesini ve etkileşimini artırabilirsiniz. Eğer web siteniz yoksa ücretsiz olarak Bedava-Sitem.com üzerinden profesyonel bir web sitesi kurabilirsiniz.

Web Tasarım Görsel Kullanımı

iStock

2000 yılından kurulan iStock, uzun yıllardır firmalara ve bireylere lisanslı görsel içerik sağlamaktadır. 200’den fazla ülkede müşterisi bulunan şirket, fotoğraf, illüstrasyon ve video içeriklerin yanı sıra ses içeriği hizmeti de sunmaktadır. Tüm içeriklere bir arama motoru yardımıyla ulaşmak mümkün. Alıcılar için bir abonelik ve fiyatlandırma sistemi oluşturulmuş durumda. Fiyatlandırma sayfasına buradan gidebilirsiniz. Ayrıca fotoğrafçılar için de bir gelir kapısı oluşturan sistem fotoğrafçılara, elinde bulundurdukları içeriklerini satma imkanı da veriyor.

Shutterstock

300 milyondan fazla görsel barındıran bir kütüphanedir. Güncel istatistiklerine göre, site üzerinden 150’den fazla ülkede 1 milyardan fazla görsel, video ve müzik içeriği indirmesi gerçekleştirildi. Fotoğraf, vektör, offset görselleri ve onlarca kategoride görsel seçenekleri ile birlikte video, haber ve müzik alanında da bir içerik kaynağıdır. Görsel ile de arama yapılabilen bir arama motoru ile tüm içeriklere kolay bir şekilde ulaşım sağlanıyor. 1 aylık ücretsiz deneme planı ile birlikte ön ödemeli veya yıllık ödeme planlarıyla satın alım gerçekleştirilebiliyor. Fiyatlar sayfasına buradan gidebilirsiniz. Görsel içeriğini satmak isteyen kişilere ve kurumlara yönelik bir hizmeti de bulunmaktadır. Contributor hesabı, fotoğrafçılık ile uğraşanların görsellerini satması için bir platform olarak oluşturulmuştur.

Doğa, Kuş, Sarı Yaprak

Depositphotos

2009 Ocak ayında kurulan Depositphotos şirketi, 140 milyondan fazla yüksek kalitede telifsiz görsel içermektedir. 192 ülkeden müşteriye sahip olan şirket, dünyanın dört bir yanından güçlü ekipleri sayesinde hızlı bir büyüme gerçekleştirmiştir. Fotoğraflar, videolar, editöryel ve video seçeneklerinin yanı sıra onlarca stok görsel kategorisi altında içerik hizmeti sunmaktadır. Fotoğraf ve vektör aramak için oluşturulmuş arama motoru ile, milyonlarca içeriğe ulaşabilirsiniz. Bireyler ve şirketler olarak iki ayrı sekmede abonelik ve esnek ödeme planlarıyla satın alım gerçekleşmektedir. Üyelik planları sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Görsel içerikler üzerinden para kazandıran bir sistem geliştiren şirket, referans programı ve ortaklık seçeneklerini sunmaktadır. Depositphotos üzerinden bir görselin tavsiyeniz üzerine satışı gerçekleştiği takdirde belirlenen oranlarda komisyon ücreti alabilirsiniz. Aynı zamanda görsel içeriğini satmak isteyenleri de düşünen şirket, online olarak stok görselleri satın almak için bir program oluşturmuş. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Stockphoto

Avustralya’da yükselen stok görsel sitesi, 130 milyondan fazla stok fotoğraf ve yüksek kalitede video içermektedir. Fotoğraf, illüstrasyon ve video seçenekleriyle hizmet vermektedir. Onlarca kategori arasından fotoğraf ile arama seçeneği de konulmuş bir arama motoru ile içeriklere erişim sağlayabilirsiniz. Her bütçeye uygun planları ve ödeme seçenekleri ile satın alımı sağlamaktadır. Fiyatlandırma sayfasına buradan gidebilirsiniz.

Fotoğrafçılık

Pixabay

Alman merkezli 1 milyondan fazla yüksek kalite stok görsel ve video içerik bulunan site, ücretsiz telifsiz içerik hizmeti sunmaktadır. Topluluk hizmeti şeklinde yürüyen sistemde, Pixabay lisansı altında telif hakkı olmayan resim ve videolar paylaşılmaktadır. Paylaşılan resim ve videolar, özgür bir şekilde kullanıma açıktır. Fotoğraflar, illüstrasyonlar, vektörler ve videolar seçenekleri ile hizmet verilmektedir. Sitede bulunan arama motoru ile onlarca kategoride ücretsiz milyondan fazla görsel içerik ve video arasından istediğinizi kolay bir şekilde bulabilirsiniz. 1 milyardan fazla kullanıcısı bulunmaktadır. Pixabay web sitesine buradan gidebilirsiniz.