Corona virüsü nedir ve nasıl bulaşır?

2020 ile birlikte Çin’de yüzlerce vakada teşhisi konan corona virüsü, hayvanlarda yaygın görülen bir virüs türüdür. Virüs, aynı zamanda nadir de olsa hayvanlardan insanlara geçiş yapabilir. Çin’in Wuhan kentinde artan olaylara karşı, bu konuda geniş önlemler alınmış durumda. Virüsün şehrin dışına ve tüm dünyaya yayılmasının önüne geçmek hedefleniyor.

Corona virüsü nasıl bulaşır?

Virüs, genellikle hayvanlarda bulunur. Hayvanlar ile insanların yakın temasından dolayı nadiren insanlara geçiş yapabilir. İnsanlar arasında ise virüsün gücüne bağlı olarak insandan insana madde geçişi veya daha kolay yollar ile; solunum, öksürük veya tokalaşma şeklinde de bulaşabilir.

Doktor Maske

Corona virüsü belirtileri nelerdir?

Bu virüs türünün insana bulaşması sonucu bazı belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler genellikle soğuk algınlığı ve devamında takip eden üst solunum yolu enfeksiyonlarında görülen belirtilere çok yakın derecede benzerlik gösterir. Öksürük, boğaz kuruluğu ve burun akıntısı gibi bulgular rastlanır. Ayrıca zaman zaman halsizlik ve baş ağrısına da sebep olabilir. İleri yaşlarda bulunanlar için daha ciddi solunum yolu hastalıklarına yol açabilir. İnsanlarda ölüme yol açabilecek sayıca az da olsa corona virüsü bulunmaktadır.

Virüsten korunma ve tedavi yöntemleri

Virüsten kaynaklanan hastalığa özel olarak kullanılan bir ilaç mevcut değildir. Corona virüsünün solunum yolu rahatsızlıklarıyla benzerlik gösteren öksürük, boğaz kuruluğu, ateş gibi belirtileri genellikle kısa sürede kendini kaybeder. Ancak bu belirtiler uzun süreli veya yüksek seviyede seyrederse mutlaka bir doktor ile görüşülmesi gerekir. Doktorların tedavi için kullandırdıkları ilaçların dışında dinlenmek ve dengeli olarak beslenmek hastalığın tedavisinde yeterli olabilir.

Patates Çorbası

Corona virüsünden korunmak için yapılması gerekenler :
– Hayvanlar ile temas kurarken azami derecede dikkat edilmesi gerekir.
– Virüsü barındıran bir kişi ile kesinlikle fiziksel temas kurulmamalıdır.
– Virüsü barındıran kişi veya yakını ile kurulan herhangi bir temasın ardından temas kurulan yerleri sık sık yıkamak önemlidir.
– Virüs olabilecek yerler özenle dezenfekte edilmelidir.
– Hastalığa yakalanmış kişinin mutlaka maske ile dolaşması gerekir.
– Virüs barındıran kişilerin bulunduğu kapalı mekanlar sık sık havalandırılmalıdır.
– Et gibi hayvansal ürünlerin iyice pişirilerek tüketilmesi de virüsten korunmak için önemli bir adımdır.