Dang Humması nedir ve nasıl bulaşır?

İnsanlara Aedes adı altında tanımlı sivrisinekler yoluyla bulaşan Dang Humması virüsü, dünyada birçok ülkede insan sağlığını ciddi derecede tehdit ediyor. Endemik olarak görülen virüs, insanlarda şiddetli ağrılara, yüksek ateşe ve viral enfeksiyonlara sebep olabiliyor.

Aedes Sivrisineği

Dang Humması vücuda nasıl yayılır?

Dünyada özellikle yağış alan bölgelerin yoğun yağış aldıkları aylarda ve su basmaları sonucu üremesi kolaylaşan Aedes tipi sivrisinekler yoluyla bulaşır. Dang virüsü taşıyan sivrisineklerin yanı sıra sıtma virüsü taşıyan sivrisinekler de uzun süreli yağışların oluştuğu zamanlarda ortaya çıkıyor. Sivrisineğin ısırması ile Dang virüsü deri yoluyla kana geçer. Saatler sonra kana iyice karışan virüs, kandaki yüzdesini artırır ve hızlı bir şekilde belirtilerini göstermeye başlar.

Korunma ve tedavi

Öncelikle Dang Humması veya diğer virüsleri taşıyan sivrisineklerden korunmak gerekiyor. Tehlike oluşturabilecek durumlarda kapalı giysiler giymek veya sivrisinekleri uzaklaştırabilecek etkiye sahip çözümler ve ilaçlar kullanmak hastalığın bulaşma riskini ciddi ölçüde azaltır. Virüs, tedavi edilmez ise hastayı ölüme kadar götürebilecek güce sahip. Hastalığın teşhis edilmesi kan tetkikleri ile gerçekleşiyor. Virüs, bulaştıktan birkaç gün içerisinde kandan temizlenebiliyor. Hastalığın belirtilerine yönelik farklı tedaviler uygulanabilir.

Termometre Ateş Ölçme

Dang Humması vakaları

Dang virüsüne özellikle Hindistan, Uzak Doğu ülkeleri ve Hawaii adalarında rastlanıyor. Hastalığa kısmen Amerika Birleşik Devletlerinde de rastlanılıyor. Son zamanlarda Marshall Adaları ve Bangladeş’teki artan salgınlar sebebi ile bu ülkelerde sağlık sıkıntıları yaşanmakla birlikte birçok insan hayatını kaybetti.