Hanta virüsü nedir ve nasıl bulaşır?

Tüm Dünyanın Corona virüsü ile mücadelesinin yoğun bir şekilde devam ettiği günlerde Çin’de bir vatandaş Hanta virüsü sebebiyle hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden vatandaşın en son temas ettiği kişiler de test uygulanarak karantina altına alındılar. Hanta virüsü, Dünya genelinde değerlendirilirse yaygın bir virüs değildir. Güney Amerika kıtasında, Çin’de ve Kore’de daha sık görülür.

Hanta virüsü nasıl bulaşır?

Bu virüs, insandan insana temas yoluyla bulaşmıyor. Hantavirüs, fare gibi bazı kemirgenlerde bulunur. İnsana bulaşması yolları oldukça kısıtlıdır. Nadiren kemirgenlerin ısırması yoluyla geçiş yapar. Genellikle kemirgenlerin dışkısı ile geçişi görülür. Enfekte olmuş bir kemirgenin dışkısı ile temas eden birinin temas ettiği noktayı ağzına veya burnuna götürmesi ve soluması durumlarında bulaşma ihtimali yüksektir.

Virüs Yapısı

Hanta virüsü belirtileri nelerdir?

Virüsün insana bulaşmasının ardından ilk ve takip eden evrelerde çeşitli belirtileri vardır. Kesin olarak rakamı bilinmese de yaklaşık 15-20 gün arası bir kuluçka dönemi vardır. Hanta virüsünün ilk evrede belirtileri sırt ve kas ağrıları, yorgunluk, ateş, baş dönmesi, kusma ve ishaldir. Diğer evrede ise HPS (Hantavirus Pulmoner Sendromu) gelişir ve virüs, akciğer ödemi, nefes darlığı oluşturabilir. Eğer hemorajik ateş (HFRS) gelişirse böbrek yetmezliği oluşabilir.

Hantavirüs tedavisi ve korunmak için alınması gereken önlemler

Hanta virüsünün tedavisi için kullanılan özel bir ilaç mevcut değildir. Virüs belirtileri ilk başta normal bir hastalıkla benzer belirtiler gösterir. Ancak bunun erken fark edilmesi halinde hasta yoğun bakıma alınır. Oksijen desteği gibi uzman doktorlar tarafından çeşitli hayati fonksiyonları destekleyici faaliyetlerle hasta hayata tutunabilir. Böbreklerin işlevini yerine getirememesi durumunda da hemodiyaliz yöntemi uygulanabilir.

Hamster Virüs

Hanta virüsünden korunmak için yapılabilecek uygulamalar:
– Fare ve benzeri kemirgenlerin yaşamını sürdürebileceği yerlerde temizliğe dikkat edilmeli ve bu mekanlarla temas haline giren kişiler dezenfekte edilmeli.
– Kanalizasyon sistemlerine bakım yapılmalı ve kontrol edilmeli.
– Ev ortamında kemirgen beslemek tercih edilmemeli veya azami önlem alınmalı.
– Farelerin boşaltım yaptığı yerler görüldüğü zaman kesinlikle çıplak elle temas edilmeden temizlenmeli ve solunum mesafesi korunmalı.
– Kemirgenlerin bulunduğu bir ortamda sürekli olarak kalındığında mutlaka maske ve eldiven kullanılmalı.
– Özellikle ev ortamında farelerin yiyeceklerle temas etmemesi için dikkat edilmeli ve yiyecekler dikkatli bir şekilde saklanmalı.