Kasları geliştiren besinler

Bazı insanlar daha sağlıklı bir yaşam için bazı insanlar ise vücutlarının daha güzel görünmesi için çeşitli yollarla kaslarını geliştirmeye başvururlar. Kasların gelişimi için öncelikle düzenli bir sporun yanında egzersiz ve iyi bir beslenme planı oluşturmak gereklidir. Kas gelişimi için gerekli ana madde proteindir. Peki kasların gelişimine etki eden besinler nelerdir?

Yumurta

Yumurtalar

Kaslarını geliştiren insanların çevresinden mutlaka duyduğu ve hatta tüketimi hakkında çeşitli tavsiyeler aldığı bir besindir yumurta. Aslında yumurtanın bu kadar tercih edilmesinin haklı birçok sebebi var. Örneğin egzersizle birlikte yediğiniz yumurta, içerdiği 6-8 gram arası proteinin neredeyse tamamını vücudun yapısına aktarır. Bu sebeple yumurta belki de en sağlam protein kaynaklarının başında yer alır.

Ispanak

Ispanak

Üniversiteler tarafından yapılan araştırmalar sonucu ıspanak, içerdiği Phytoecdysteroids ile kas yapımına %20’ye kadar destek oluyor. Günlük yemeklerin içinde tüketilebilen ıspanağın kas gelişimi için artı yönde bir etkisi olacaktır.

Ananas

Ananas

Ana öğünlerden farklı olarak tüketilen bazı meyvelerin de kas yapımına etkisi vardır. Bunlardan biri de ananastır. İçerdiği bromelain adlı enzimi ile proteinlerin sindirimini sağlar ve kas yapımına etki eder. Ayrıca kas iltihaplarını da azalttığı yönünde bilimsel kanıtlar vardır. Egzersizlerden sonra birkaç dilim ananas tüketmek de uzmanlar tarafından önerilir.

Muz

Muz

Sağlıklı bir sporun yanında tüketebileceğiniz iyi bir besin kaynağıdır. Karbonhidrat bakımından da zengin bir besin olan muz, kas yapımını güçlendiren bir başka meyvedir. Egzersiz sonrası veya ara öğünlerde tüketilmesi tercih edilir.

Tavuk eti

Tavuk Etli Yemek

100 gram tavukta yaklaşık olarak bulunan 30 gram protein, kas gelişimine etki eden bir başka önemli besindir. Hemen hemen her yemekte kullanılabilen ve diğer etlere nazaran daha ekonomik olan sağlıklı bir tavuk eti, kaslarını geliştirmek isteyen insanlar tarafından tercih edilebilir.

Balık yağı

Balık Yağı

Aslında balık yağının pek çok yaşamsal faaliyete katkısı vardır. İçerdiği Omega-3 asitleri sayesinde metabolizmayı hızlandırarak yağların yakımına ve kas yapısının gelişmesine neden olur.

Kuruyemişler

Kuruyemişler

Bazı kuruyemişler de içerdikleri protein oranıyla kas yapımına ciddi ölçüde etki edebiliyor. Özellikle yapılan spor ve sağlıklı beslenmenin yanında tüketilen 100 gram fındık, fıstık ve badem karışımı, ortalama 20 gram protein içerir.

Brokoli

Brokoli

Kalori oranı düşük olan brokoli genellikle diyetlerde sıkça karşımıza çıkabilen bir yiyecektir. Ancak bu özelliğinin yanında vitamin ve lif kaynağı olan brokoli, sporcuların tüketmesi gereken oldukça sağlıklı bir besindir.

Yulaf

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi olarak kas geliştiren insanlar tarafından sıkça kullanılır. Gerçek bir protein, lif ve vitamin deposu olan yulaf, kan şekerini düzenler ve tokluk hissi verir. İçeriğinde ayrıca demir ve B3 vitamini bulunduran yulaf, kas gelişimine etki eden oldukça sağlıklı bir besindir.

Nohut

Nohut

Baklagiller familyasının bir üyesi olan nohut, kas yapımına katkı sağlayan bir başka üründür. Vücudun ihtiyacı olan karbonhidratı verdiği gibi 100 gramında bulunan 19 gram protein ile kasları da büyük ölçüde geliştirir. Spor sonrası tüketilen ana yemeklerden biridir. Genellikle pilav ve et ile birlikte tercih edilir.