Nargile içmenin sağlığa etkisi

Ülkemizde nargile kullanımı gerçekleşen erişimi kolay birçok mekan ve iş yeri bulunmakta. Nargile, zararı konusunda bilinç sahibi kişilerin sigaraya oranla az sayıda olduğu bir bitkisel tütün ürünüdür. Nargilenin bir tütün ürünü olmasının yanında diğer tütün ürünleri gibi kalp ve damar rahatsızlıkları ve hatta kanser etkisi barındırır. Nargile ile sigaranın karşılaştırılması yapıldığında ise nargilenin sigaraya oranla bir nefeste 4 sigaradan alınan karbonmonoksit etkisi yarattığı gözlemlenmiştir.

Nargile

Bağımlılık etkisi

Sigara kadar bağımlılık etkisi görülmese de gençler arasında yaygınlaşan kötü bir alışkanlık haline gelmiştir. Uzmanlar çekilen nefese göre değişiklik gösterdiğini belirtse de nargilenin sigaradan fark edilir derecede yüksek bir karbonmonoksit alımı oluşturduğu söylenmekte. Örneğin bir şişe nargileden 10 mg karbonmonoksit alınmaktadır. Sigara gibi sık tüketildiğinde ise vücuda çok ciddi bir şekilde zarar vermektedir.

Bulaşıcı hastalıklara yol açıyor

Nargile kullanan kişilerin bulaşıcı hastalık kapma riskleri de oldukça yüksektir. Nargilenin ağızdan ağza kullanım şekliyle bireyler arasında bulaşıcı hastalıkların yayılmasının önü açılıyor. Her ne kadar ağızlık kullanımı görülen yerler olsa da bu, bulaşıcı hastalıkların bulaşma riskini ortadan kaldırmaz. Çünkü nargileyi kullanan kişilerin aldığı ve verdiği nefesle nargilenin iç kısmında oluşan mikrop alışverişi solunum yoluyla gerçekleşebilir.

Solunum yolu sıkıntıları

Nargile kullanan kişilerin solunumunda da sorun oluşuyor. Nefes alıp vermede güçlük yaşama durumu ortaya çıkıyor. Ayrıca nargile kullanan kişilerde ağız kokusu da diğer tütün ürünlerinde olduğu gibi kendini gösteriyor.

Üreme rahatsızlıkları

Nargile kullanan kişilerin üreme sisteminde meydana gelebilecek bozuklukları da göz önünde bulundurması gerekiyor. Erkeklerde sperm kalitesini düşürüyor ve kısırlığa kadar etkisi görülüyor. Kadınlarda ise yumurta üretimini engellediği gibi gebelikte de sorun ortaya çıkarıyor. Ayrıca nargile kullanan kadınlarda rahim kanseri ve menopoz yine sık görülüyor.

Yaşlanmak

Yaşlanma ve cilt hastalıkları

Nargile bağımlısı olan insanlarda erken yaşlanma, kırışıklık ve dudak yapısında bozulmalar meydana çıkıyor. Nargilenin dumanı ne kadar sudan geçse de içerisindeki tütünün zararlı maddeleri kesinlikle temizlenmez. Dünya Sağlık Örgütü’nün bir araştırmasına göre bir nargile seansında alınan dumanın hacmi 50 sigaraya eşit. Her yıl 6 milyon insan tütün kullanımına bağlı sebeplerden dolayı yaşamını yitiriyor. Ülkemizde nargile kullanımı son yıllarda yaygınlaşmaya başladı.