Sonbahar meyveleri ve sağlığa faydaları

Ülkemizin verimli topraklarında sayısız sağlıklı meyveler yetişir. Çoğu zaman pazar tezgahlarında ve marketlerde rastladığımız meyveler mevsimine göre değişkenlik gösterir. Sonbahar aylarında yetişen ve tezgahları süsleyen, hepsi birbirinden sağlıklı meyvelerin tüketimi özellikle soğuyan havalarda grip gibi hastalıklara yakalanmamak açısından oldukça önemlidir. İşte bazı sağlıklı sonbahar meyveleri:

Armut

Armut

Düşük kalorili meyveler sepetinde bulunan armut, besin kaynağı bakımından zengin olduğu için kilo vermek isteyenlerin tercih edebileceği bir meyvedir. Soğuk algınlığı ve mevsimsel hastalıkların tedavi sürecinde rol oynar. Bol miktarda C vitamini içerir. Ayrıca bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Kivi

Kivi

Kilo vermek isteyenler için sonbahar meyveleri mükemmel bir seçenektir. Bunlardan biri olan kivi, lif oranı yüksek bir besin olduğu için tok kalmanızı ve meyve ihtiyacını düşük kalori ile sağlayacaktır.

Nar

Nar

Meşhur bilmeceye konu olan nar, gerçekten de incelendiğinde her bir tanesinin insan sağlığına ne kadar faydalı olduğu açığa çıkarılmıştır. İyi bir antioksidan ve B vitamini kaynağıdır. Düzenli tüketimi sonucu dolaşım sistemi üzerinde etkileri bulunan narın, kalp ve damar sağlığını koruduğu ve enfeksiyonlara, grip gibi rahatsızlıklara iyi geldiği biliniyor. Ayrıca tansiyonu dengeler ve kansızlığı önler.

Mandalina

Mandalina

Turunçgiller ailesinin bir üyesi olan mandalina, sonbahar meyvelerinin genelinde olduğu gibi C vitamini bakımından çok zengindir. Soğuk havaların getirdiği olumsuzluklara karşı adeta şifa deposudur. İçerdiği flavonoidler sayesinde serbest radikalleri engeller ve hastalıklara karşı direnç oluşturur. Sık sık hastalanan kişilerin ve yarası geç iyileşen kişilerin günlük mandalina tüketmesi önerilir.

Ayva

Ayva

Uzmanların sindirim problemleri olanlar için tavsiye ettiği sonbahar meyvesi olan ayvanın birçok faydası vardır. Ayrıca gaz problemi yaşayanların da haşlanmış ayva tüketmesi tavsiye edilir.

Üzüm

Üzüm

Kabızlık rahatsızlığı yaşayanların tercih ettiği bu sonbahar meyvesinin faydaları bununla sınırlı değil. Yine kilo vermek isteyenlerin tercih edebileceği meyvelerin arasında yer alır. Az kalori ile tok hissetmenizi sağlayacaktır. Mandalina gibi flavonoidlere sahiptir.

Elma

Elma Sepeti

Diyet listelerinde sıkça rastlanan elma, vitamin ve şifa deposudur. Dişlerin temizlenmesini sağlar. A,B ve C vitaminlerini içeren elma, hafızayı güçlendirmeden cildi beslemeye kadar faydaları bitmeyen bir sonbahar meyvesidir.

Greyfurt

Greyfurt

Böbreklerde iltihabı ve enfeksiyonu engeller. Diyet listelerinde bulunan greyfurt, aynı zamanda kış aylarında hastalıklara karşı vücut direncini korur ve rahat bir diyet süreci geçirmenizi sağlar.