Android Q güncellemesi ile gelecek özellikler

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından geliştirilen bir açık kaynak kodlu mobil işletim sistemidir. Piyasaya sürüldüğü tarihten itibaren kendini güncelleyen işletim sisteminin yeni güncellemesi Android Q, milyonlarca telefon kullanıcısı tarafından merakla bekleniyor.

Android Q ne zaman çıkacak?

Android Q güncellemesi söylentilere ve tahminlere bakılırsa 2019’un sonunu bulacak. Android telefonlara da güncellemenin ulaşması 2020 yılına kadar sürebilir.

Akıllı Telefon ve Kahve

Android Q ile gelen yenilikler

Yeni Android sürümü ile telefonlara birçok kolaylık ve hızlı işlem yapma imkanı geliyor. Android Q sürümü ile daha rahat bir kullanım ve iş gücünü azaltan tasarım geliyor. İşte Android Q sürümünün getirdikleri :

– Dinamik Derinlik Formatı (DDF) ile telefonunuzun kamerası ile çekilen fotoğrafların derinlik bilgileri ayrı bir dosyada tutulacak. Bu sayede fotoğraflar çekildikten sonra da arka plan bulanıklaştırma ayarları rahatlıkla yapılabilecek.

– Karanlık Mod sayesinde uygulamaların tamamında ekranın kararmasını sağlar ve bu sayede pil ömrünü uzatabilir.

– Uygulama izinleri ile ilgili de büyük değişikler yapan Android Q sürümü, kullanıcılara daha hassas değişiklik yapma hakkı sağlıyor. Örneğin bir uygulamanın izinleri ne şekilde kullanabileceği seçimi ile birlikte izinlerin kullanımına da tam bir erişim söz konusu olacak.

– Yeni sürüm ile Wi-Fi ile sunulan performans da gelişiyor. Yeni düşük gecikmeli performans modu ve iyileştirmeler ile Wi-Fi bağlantısı daha etkili bir biçimde kullanılabilecek.

– Bir başka özellik de Android Q ile artık telefonların bir programa ihtiyaç duymadan ekran görüntüsünü video olarak kayıt yapabilmesi.

– Telefon, uçak moduna alınarak bir Internet tarayıcısına giriş yapıldığında uçak modunun kapatılması yönünde bir uyarı geliyor. Artık uygulamadan çıkmadan uçak modunu kapatabilirsiniz.

– Yeni desteklenecek video formatı sayesinde medyalar daha az veri harcayarak daha kaliteli bir şekilde izlenebilecek.

– Ayrıca bildirimlerle ilgili de kolaylıklar ve daha ayrıntılı ayarlar yeni sürümde kullanıcılarla buluşacak.

Samsung Kamerası

Android Q güncellemesi gelecek telefonlar

Huawei P30 Pro, P30, P30 Lite, Mate 20, Mate 20 Pro, Mate 20X 5G, P Smart 2019, P Smart + 2019, P Smart Z, P20 Pro ve P20 modelleri Android Q güncellemesini telefonlarına getirecek.