Bitcoin Halving nedir ve ne zaman gerçekleşecek?

Bitcoin Halving olayı anlam olarak incelendiğinde “halving” kelimesinin karşılığı “yarılanma”dır. Yani Bitcoin yarılanması. Belirli aralıklarla yapılan yarılanma işlemi, madencilik yoluyla elde edilen ödülün yarıya düşürülmesi demektir. Bitcoin ve onun gibi madencilik ile elde edilebilen kripto para birimlerini yakından etkileyecek olan yarılanma, madencilerin blok başına aldıkları ödülü yarıya düşürüyor. Peki yarılanma işlemi neden yapılıyor ve neyi hedefliyor?

Bitcoin Şirketi

Bitcoin yarılanması neden yapılır?

Madencilik ile elde edilen kripto paralarda maksimum üretilebilen miktar belirlenmiştir. Bu duruma Bitcoin örnek verilirse, maksimum miktar 21 milyondur ve her 10 dakikada bir yeni bir blok oluşmaktadır. Madencilik sonrası oluşan her blok için bir ödül alınır. Bloklar ile ödüller çarpıldığında toplam rakam 21 milyona ulaştığında Bitcoin üretimi duracaktır. Bu durumda madenciliği durdurmamak ve enflasyonu dengelemek adına blok başına verilen ödül miktarı düşürülüyor. Bu yöntemle Bitcoin’in devamlılığı hedef alınmıştır.

Bitcoin Halving 2020 ne zaman gerçekleşecek?

Bitcoin Halving tarihleri belirlenirken belirli bir blok sayısı ele alınır. 210.000 blok üretiminde bir yarılama işlemi yapılır. 10 dakikada bir blok üretildiği düşünülerek hesaplanırsa yaklaşık 4 yılda bir Halving olayı gerçekleşir. Bu şekilde BTC Halving tarihleri belirlenir. Bugüne kadar 2 kez gerçekleşen yarılanma işlemlerinden ilki 28 Kasım 2012 tarihinde gerçekleşti. Bitcoin’in blok başına verdiği 50 BTC ödül, 25 BTC’ye düştü. İkincisi ise 9 Temmuz 2016’da 25 BTC olan ödül 12.5 BTC’ye indirilerek gerçekleşti. Üçüncü Bitcoin Halving 2020 Mayıs ayında gerçekleşecek ve blok başına verilen Bitcoin yarıya indirilerek 6.25 BTC olacak. 2024 Bitcoin Halving ile bu rakam da yarıya düşecek ve bu şekilde devam edecek. Sistemin bu şekilde devam etmesi düşünülürse son blok 2140 yılında çıkarılacak ve 0.00000001 BTC, yani 1 Satoshi ödül verecek.

Bitcoin Madencisi

Halving, Bitcoin fiyatını nasıl etkiliyor?

Yaklaşık 4 yılda bir gerçekleşen yarılanma dönemlerinin ilk ikisinde Bitcoin’in fiyatı devam eden birkaç ay süresince artış eğilimi göstermiştir. Ancak bu eğilimler yalnızca yarılanma durumuna bağlı olmayabilir. Gelecekteki yarılanma tarihlerinde de aynı artış eğilimini oluşturacak diye bir formül yoktur. Corona virüsünün 2020 Bitcoin yarılanması üzerinde etkisi olup olmayacağı konusunda da çeşitli teoriler ortaya atılmıştır.