Bulut Teknolojisi nedir?

Bulut (Cloud) Teknolojisi, her türlü cihazdan kontrolü sağlanan, kullanıcılar arasında veri paylaşımını kolaylaştıran sunucu tabanlı bilişim hizmetleridir. Ortak bir sunucu üzerinden kontrolü sağlanan sistem, kullanıcılarına İnternet bağlantısı üzerinden veri akışı hizmeti sunuyor. Günümüz web hizmetlerinde de sıkça kullanılan bu sistem ile firmalar, bütçelerini daha verimli bir şekilde kullanarak müşterilerine daha verimli bir hizmet sağlamış oluyor.

Bulut Sistemi Hakkında

Bulut sistemi nasıl çalışır?

Bulut sistemi, kullanıcılar ile sunucular arasında çalışan bir çeşit ana kaynak konumundadır. Yüksek hacimli dosyaları muhafaza edebilen sisteme kullanıcılar istedikleri masaüstü veya mobil cihazlardan bağlantı sağlayabiliyor. Yükleme yaptıkları dosyalar üzerinde de belirli düzenlemeleri yapabiliyorlar. Dosyaları düzenleyen kullanıcılar istekleri halinde başka kullanıcılar ile paylaşım yapabiliyor. Pek çok avantajı bulunan bu sistemde dosyalar firmanın sunucusu üzerinde, kullanıcıya bir şifre kadar uzakta bulunur.

Bulut teknolojisi avantajları

Internet sistemlerinin yükünü ciddi derecede hafifleten Cloud yani Bulut Teknolojisi, sağladığı avantajlar ile kullanıcılarına da büyük kolaylık sağlıyor. Bulut teknolojisi ile sağlanan kolaylıklar :

Performans

Bulut sistemleri, kullandıkları veri depolama hizmeti sayesinde maksimum performans sunabiliyor. Veriler, Dünya çapında güvenilir depolama merkezlerinde saklandığı için, hız ve performans güncellemeleri zamanında ve uzman kişiler tarafından yapılmaktadır.

Maliyet

Kurumsal firmalarda veriler saklanırken, karmaşık sunucular ile verilere ulaşmak ve yedeklemek oldukça zor bir şekil alıyor. Bunun önüne geçen bulut teknolojisi, kullanıcısına maliyetli veri depolama merkezleri yerine tek bir noktadan yönetilen dosya sistemi sunuyor. Bunun sonucunda verimlilik yükseliyor.

Verilerin güvenliği

Dünya üzerinde birçok güvenli bulut sistemi mevcut. Kullandıkları son teknoloji ile verileri güvenli bir biçimde merkezlerinde saklarlar. Ayrıca durum kurtarması, veri yedeklemesi gibi hizmetler de sunan sistemler, kullanıcıların dosyalarını sağlıklı bir biçimde paylaşmalarını kolay bir hale getiriyor.

Bulut Teknolojisi hangi alanlarda kullanılır?

İnternet olan her yerde bulut teknolojisinden yararlanmak mümkün. Şöyle ki İnternet üzerinden izlenen bir filmin, videonun veya dinlenen müziğin, okunan yazının içerik sağlayıcısı bulut sistemini kullanıyor olabilir. Genellikle veri depolama olarak kullanılan bulut sisteminin farklı kullanım alanları da mevcuttur. İşte bazıları :

– Büyük kapasiteli dosyaları saklama ve yedekleme
– Web sitelerini barındırma platformları
– Video, müzik ve bilgi platformları
– İnternet teknolojisi kullanan şirketler
– Oyun sunucusu hizmetleri
– Mobil yazılımsal ürünler ve hizmetler
– E-ticaret ile alışveriş hizmeti kullanan sanal mağazalar
– E-posta servisi sağlayan firmalar
– Resmi hizmetlerin kullandığı verilerin kayıt işlemleri
– Çeşitli projelerin yapım aşamasında verilerin korunması

Bulut Sistemi

Bulut Teknolojisi kullanan depolama hizmeti örnekleri

Google Drive : Teknoloji devi Google tarafından işletilen bu büyük depolama hizmeti, kullanıcıların dokümanları güvenli bir şekilde saklamalarını ve paylaşmalarını sağlıyor. Ücretsiz olarak kullanmak isteyen kullanıcılara da 15 GB depolama alanı veriyor

Dropbox : Güvenli olarak bilinen bir başka veri paylaşım ağıdır. Kullanıcılara ücretsiz olarak 2 GB depolama alanı sağlar.

OneDrive : Bir başka teknoloji devi olan Microsoft tarafından yönetilen veri depolama hizmeti, kullanıcılarına ücretsiz olarak 5 GB depolama alanı veriyor.

Mega : Kullanıcıları sade ve işlevsel arayüzü ile etkileyen bir veri paylaşım sistemidir. Şifreleme sistemi ile dosyalarınızı güvenli bir şekilde saklayabilir, üzerinde çeşitli düzenlemeler yapabilirsiniz. Kullanıcılarına sunduğu ücretsiz 50 GB depolama alanı da en önemli özelliklerinden birisi.

Yandex Disk : Yandex tarafından üretilen bir veri depolama ve paylaşma ağıdır. Bulut teknolojisini kullanır. Kullanıcılara pek çok farklı özellik sunmasıyla kullanımı yaygınlaşmıştır. Ayrıca kullanıcılarına ücretsiz olarak kayıt olduktan sonra 10 GB dosya depolama hakkı vermektedir.