ChatGPT nedir ve nasıl yüklenir? Yapay zeka ile sohbet

2015 yılında kurulan OpenAI şirketi, yapay zeka araştırma ve geliştirme alanında faaliyet göstermektedir. 30 Kasım 2022 tarihinde şirket tarafından yayınlanan ChatGPT robotu, son günlerde oldukça popüler. Bu popülaritenin sebebi, ChatGPT kullanan kişilerin şaşkınlığından ve hayranlığından kaynaklanıyor olabilir. ChatGPT, GPT-3.5 dil modelini kullanan gelişmiş bir yapay zeka dil modelidir. Bu model, sorulan soruları yanıtlıyor, yorum yapıyor, uygunsuz olanları reddediyor ve hatalarını kabul ediyor. Bu kadar donanımlı bir robotu kullanmak ise çok kolay. Peki ChatGPT nasıl yüklenir?

ChatGPT nasıl yüklenir? ChatGPT nasıl kullanılır?

Robotu kullanmak için sadece bir OpenAI hesabında ihtiyaç vardır. Öncelikle https://chat.openai.com/ adresine gidin. Bir OpenAI hesabı oluşturun. Email ile veya Google, Microsoft hesaplarınızı bağlayarak kayıt olabilirsiniz. Giriş yaptığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir kutu çıkacak. Buraya sorgulamak istediğiniz şeyleri yazabilir, sohbet edebilirsiniz. Araştırma önizlemesi sürecinde bulunan ChatGPT ücretsiz olarak kullanılabiliyor.

ChatGPT Arama Kutusu

ChatGPT özellikleri

ChatGPT, RLHF metoduyla optimize edilmiştir. Bu kavram “İnsan Geri Bildirimiyle Güçlendirmeli Öğrenim” anlamına gelmektedir. Bu dil modeli, 2021 yılı ve öncesine kadar olan büyük miktarda veri ile eğitilmiştir. Bu verileri kullanarak birkaç konuyu sentezleyip birbirine bağlayarak insani cevaplar verebilir. Sizin için metinler, şiirler yazabilir, matematik denklemleri çözebilir ve bunun gibi birçok özelliği daha var. Aradığınız hatayı bulmanıza yardımcı olabilir veya size çeşitli tavsiyeler verebilir. Örneğin sizi motive edecek şeyleri önerebilir. Araştırma ve üretme süreçlerini ciddi ölçüde kısaltabilecek bu özellikler sayesinde, birçok sektörün de işgücü hafiflemiş olacak.

Yapay Zeka Beyin

Ancak ChatGPT kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. RLHF metodunun bir parçası olarak ve sistemleri iyileştirmek amacıyla konuşmalarınız AI eğitmenleri tarafından gözden geçirilecektir. Bu sebeple dil modeli ile olan konuşmalarınız sırasında hassas ve özel bilgilerinizi paylaşmanız önerilmez. Ayrıca dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise dil modelinin isteklere bazen yanlış cevap verebilmesidir. İnternete bağlı değildir ve 2021 yılı sonrası için sınırlı bilgiye sahiptir. Sonuçlara tamamen güvenerek hareket etmemelisiniz. ChatGPT geçmişinizi kısmen silemezsiniz. Tamamen silmek için ise hesabınızı silmeniz gerekir. Şirket, bu konu ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor.