Dijital SIM kart eSIM nedir ve hangi operatörler destekliyor?

Son yıllarda her alanda yeni nesil teknolojiler kullanılabilmektedir. Mobil teknoloji ve hizmetler de güncel sürümleriyle kullanıcıların mobil deneyimlerini en üst seviyeye taşıyor. SIM kartlarda da bu deneyim bir üst seviyeye yükseliyor. Fiziksel SIM kart alternatifi olarak dijital SIM kart özelliği ile plastik kartlar kullanmaya gerek kalmadan telefon kullanımı mümkün oluyor. eSIM kart, yani “embedded SIM” anlamına gelen kelimenin Türkçe anlamı “gömülü SIM” demektir. Bu teknoloji ile birlikte artık fiziksel SIM kartlara ihtiyaç duyulmaması gündemde.

eSIM Kart

eSIM kart nasıl kullanılır?

eSIM, yani gömülü SIM anlamından da anlaşılacağı üzere akıllı telefonların içine entegre edilmiş bir şekilde bulunur. Kullanıcı, eSIM uyumlu telefon edindikten sonra GSM operatörü aboneliğini eSIM olarak telep etmelidir. Android veya IOS cihazlarında bulunan hücresel veya mobil plan ekleme seçeneklerinden eSIM kartın üzerindeki QR kodunu okutmaları gerekmektedir. PIN kodunu girdikten sonra eSIM özelliği akıllı telefonda kullanıma hazırdır. Aynı zamanda birden fazla eSIM profili eklenebilmektedir.

Avantajları nelerdir?

Başlıca avantajı kullanım kolaylığı gibi gözükse de birçok önemli avantajı vardır. Bunlardan birisi güvenliktir. Sanal olarak hizmet veren bir kart olduğu için çalınması gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Aktif bir şekilde nano ve eSIM olmak üzere iki SIM kart kullanmaya olanak sağlamaktadır. Farklı eSIM profilleri kullanarak, özellikle yurt dışı seyahatlerinde SIM kart değiştirme yerine hücresel ve mobil planı değiştirerek istediğiniz hizmeti kolayca kullanabilirsiniz. Ayrıca fiziksel olarak bir madde olmadığı için tamamen çevre dostu bir teknolojidir.

SIM Kart Takma

eSIM destekleyen telefonlar ve operatörler

Samsung Galaxy S20 ve Note 20 Serisi, Galaxy Z Flip ve Galaxy Fold; iPhone XS, XS Max, XR ve sonraki modellerinde (IOS 12.1 ve üzeri yüklü olmak şartı ile) şu an eSIM kullanılabilmektedir. Google telefonlarında ise Pixel 2 ve sonrasındaki bazı telefonlarda, Pixel 4 sonrası tüm telefonlarda eSIM özelliği kullanılabilir. Onlarca ülkede farklı operatörlerin desteklediği eSIM özelliği Türkiye’de ilk olarak Vodafone tarafından hizmete girdi. Vodafone tarafından yapılan açıklamaya göre faturalı, faturasız ve yeni bireysel müşteriler Vodafone eSIM kullanabilecek. Tamamen yerli ve yeni nesil geliştirilen bu teknolojinin, BTK düzenlemelerine göre üretildiği de açıklandı. Turkcell eSIM ve Türk Telekom eSIM kart desteğinin ne zaman verileceği hakkında şu an bir bilgi bulunmamaktadır.