En iyi ve güvenli Bitcoin borsaları hangileri?

Bitcoin borsaları ve diğer kripto paralar ile işlem gören borsalar, gün geçtikçe işlem hacimlerini ve teknolojilerini yükseltmeye devam ediyor. Son gelişmeler ile birlikte kripto para piyasa hacminin 280 milyar doların üzerinde olduğu öne sürülüyor. Bu pastada en büyük pay sahibi kripto para birimi ise BTC, yani Bitcoin. Piyasanın yüzde 65’lik kısmını oluşturan Bitcoin, 2019 Temmuz ayı itibarıyle 10 bin doların üzerinde işlem görüyor.

İki Bitcoin

Bitcoin borsaları nasıl çalışır?

Günümüzde oldukça popüler olan kripto para borsaları, özellikle genç yatırımcılar tarafından da tercih edilmekte. Bazıları popülerliği ile, bazıları ise güvenli ve sağlam bir donanıma sahip oluşuyla öne çıkıyor. Bu borsaların çalışma mantığı aslında uzaktan zor gibi görünse de basittir. Olay, borsa ve sizin aranızda geçiyor. Borsa, sizden yatırımlarınızda kullanmak üzere bir miktar Bitcoin veya başka bir kripto para istiyor. Siz, satın aldığınız kripto paraları, gerçek hesabınızdan borsanın hesabına aktarıyorsunuz. Kripto paralar artık borsanın oluyor. Borsa, sizin alım-satım işlemlerinizi kolayca yapabilmeniz için hesabınıza değer olarak borsanın hesabına aktardığınız kadar kripto para giriyor. Borsada alım ve satım işlemlerinizi yaptıktan sonra tekrar kripto paralarınızı belirli limitler ile kendi gerçek hesabınıza çekebiliyorsunuz. Ayrıca borsalar üzerinden yapılan işlemler Bitcoin Blockchain üzerinde görünmez. Sadece borsaya yüklediğiniz tutar ve çekim yaptığınız tutar blok zinciri üzerinden gerçekleşir.

Bitcoin borsaları nereden gelir elde ediyor?

Bitcoin borsalarının, kendi üyeleri üzerinden gerçekleşen bu alım ve satım işlemleri sonucunda nasıl kazandıkları konusu akıllarda soru işareti bırakıyor. Günde binlerce hatta yüz binlerce dolar gelir elde eden bu borsalar gelirlerini nasıl sağlıyor olabilir? Cevabı basit: işlem ücretleri ve reklamlar. Reklam kısmı pek kripto para borsalarında bulunmasa da işlem ücretleri gelirler üzerinde büyük pay sahibi. Yapılan her işlemden alınan yüzde 0-1 arası işlem ücreti ve günlük yapılan binlerce işlem düşünüldüğünde, borsaların çok kazanması normal bir hal alıyor. Bunun yanında yapılan iş anlaşmaları ve ortaklıklar da gelirlere ekleniyor.

Borsa İşlemi

En güvenli Bitcoin borsaları hangileridir?

Kripto para borsalarının üzerine yoğunlaşan siber saldırılara karşı borsa şirketlerinin üst seviyede bir güvenlik hizmeti sunması gerekiyor. Genel olarak düşünüldüğünde piyasa hacmindeki rolü, etkin özellikleri ve kripto para çeşitliliği açısından Binance bir adım öne çıkıyor. Siber güvenlik derecesi açısından ise Bibox şirketi öne çıkıyor. HitBTC, Kraken ve Coinbase gibi şirketler de listenin üst sıralarında yer almakta. CER (Crypto Exchange Ranks) şirketinin araştırmaları doğrultusunda oluşturulan listeye göre en güvenli kripto para borsaları :

Siber güvenlik puanına göre

1. Bibox
2. Gate.io
3. Binance
4. Kraken
5. HitBTC
6. Coinbase
7. BitMEX
8. Kucoin
9. Bitfinex
10. Lbank

Genel değerlendirme

1. Binance
2. HitBTC
3. BitMEX
4. Kucoin
5. Bittrex
6. Coinbase
7. Okex
8. Poloniex
9. Bitfinex
10. Bithumb