Facebook’un yeni kripto para birimi Libra

Her gün gelişen ve ödeme sektörüne hızlı bir şekilde giren kripto paralara bir yenisi daha ekleniyor. ABD merkezli teknoloji şirketi olan Facebook, 18 Haziran 2019’da yaptığı bir duyuru ile kendi kripto para cüzdanı olacak Calibra’yı 2020 yılında piyasaya süreceğini açıkladı. Yapılan açıklamada, Libra para birimini kullanacak olan Calibra uygulamasının dijital para dünyasına getireceği yeniliklerden de bahsediyor. Ayrıca duyuruda, Facebook’un bu adımı atarken birçok köklü şirket ile anlaşarak onların desteğini de aldığı da söyleniyor.

Dijital Cüzdan

Kripto para cüzdanı Calibra nedir?

Calibra, dijital bir kripto para cüzdanıdır. Facebook yaptığı açıklamada bunun sıradanlığın ötesinde bir cüzdan olduğunu ve güvenlik seviyesinin de oldukça yüksek olduğunu belitti. Libra’nın, kripto paralardan farklı olarak ülkelerin kullandıkları para birimleri gibi kullanılması öngörülüyor.

Neden Calibra?

Facebook, yaptığı duyuruda bu konuya da açıklık getiriyor. Dünya’daki birçok insanın temel finansal ihtiyaçlarının olduğunu ve bunları gerçekleştirirken çeşitli zorluklar yaşadığı belirtiliyor. Güvenlik, müşteri memnuniyeti, işlem ücretleri ve kolaylık açısından Calibra, insanlara güvenli ve kolay bir ödeme sistemi sunuyor. Calibra, kullanıcılarına ücretsiz müşteri hizmeti ve güvenlik hizmeti sunacak. Ticari faaliyetlerde yaşanan dolandırıcılıkların ve sahtekarlıkların ekonomiye zararından bahseden duyuruda, Calibra’nın üst düzey güvenlik önlemleri ile bunun önüne geçeceğinden söz ediliyor.

Çalışmaların sürdüğünü anlatan Facebook, daha erken olduğunu ve alanlarında uzman kişiler tarafından değerlendirmeler yapılarak projenin devam ettiğini söylüyor. Calibra cüzdanına email adresinizi göndererek şimdiden yerinizi alabilirsiniz : http://bit.ly/2ZuFVVF