Nvidia GeForce Now nedir ve nasıl kullanılır?

Günümüzde çıkan yeni oyunlar, beraberinde yeni sistem gereksinimleri ve donanımsal yeterlilikler ile birlikte geliyor. Buna istinaden oyuncu kitlesi, yeterli donanımı karşılamak için yüksek maliyetler ödemektedir. GeForce Now, Nvidia tarafından geliştirilen ve sunulan bulut tabanlı oyun akış hizmetidir. Bu hizmet ile oyun severler, GeForce bilgisayarlarına internet bağlantılarını kullanarak bağlanıp, ücretli veya ücretsiz bir şekilde sahip oldukları oyunlarını oynayabiliyorlar. Bu sistemin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması ile birlikte oyun dünyasında yeni bir dönem başlıyor denebilir.

Fortnite Bilgisayar Oyunu

GeForce Now nasıl çalışır?

Sistem, Nvidia’ya ait yüksek donanımlı bilgisayarlar üzerinden çalışıyor. GeForce’a üye olan kullanıcılar, kendi bilgisayarlarından bu bilgisayarlara uzaktan bağlantı kurarak akış şeklinde oyun oynayabiliyorlar. Video izlemeyi andıran bu sistem, video izlemek kadar düşük güç ve donanım kullanarak, stabil bir oyun performansı sunuyor. Kullanıcıların cihazlarını, normal şekilde oyun oynamaya kıyasla daha az güç tükettiği için cihaz ömrünü de korumuş oluyor. GeForce Now sistem gereksinimleri olarak oyunculardan kaliteli bir internet bağlantısı ve orta donanımda bir cihaz talep ediyor. Örneğin 1080p çözünürlüğünde 60 FPS bir oyun deneyimi için 25-30 Mbps internet hızı gerekmektedir.

GeForce Now nasıl kullanılır?

GeForce Now indirip kullanmak oldukça kolay. Nvidia resmi sitesi üzerinden “Bugün Katıl” butonu ile ücretli veya ücretsiz olarak kaydınızı yapabilirsiniz. Laptop, masaüstü, Mac, SHIELD TV veya Android cihazınıza indirip GeForce Now oyunları oynayabilirsiniz. Ücretsiz planda, 1 saatlik oturum süresi ve standart erişime sahipsiniz. Ücretli plana aylık €5.49 ödeyerek sahip olabilirsiniz. Ücretli planda ise öncelikli erişime ve uzatılmış oturum süresine sahip olursunuz. Oynamak istediğiniz oyunlara Steam, Epic Games gibi oyun mağazalarından sahip olmanız gerekmektedir. Sahip olduğunuz oyunları GeForce uygulamasındaki kitaplığınıza ekleyebilirsiniz. Oyunu yüklemenize veya güncellemenize gerek yoktur. Çünkü Nvidia, bulut teknolojisi kullandığı için oyunlar otomatik olarak güncellenir ve kayıt edilir.

Grafik Ekran Kartı

İnternet kullanımı, oyunlar ve ülkeler

Sistem, sürekli bir oyun akışı sunduğu için internet kullanımı yüksektir. Uygulama üzerinden internet kullanım ayarı yapılarak biraz olsun tasarruf sağlanabilir. Ancak kotası bulunan internet bağlantılarında önerilmez, oldukça yüksek maliyetlere yol açabilir. Nvidia’nın sunduğu bu sistem üzerinden The Witcher 3, Watch Dogs 2 gibi ücretli oyunların yanı sıra Fortnite, CS:GO gibi 75 adet ücretsiz oyun da şu an oynanabilmektedir. GeForce Now Türkiye ve yaklaşık 80 ülkede aktif olarak hizmet vermektedir.