Ripple (XRP) nedir ve nasıl çalışır?

2012 yılında OpenCoin adı altında kurulan Ripple, İnternet üzerinden para göndermek için kullanılan bir protokoldür. Şirket tarafından aynı sene kendi kripto para birimi olan XRP piyasaya sürülmüştür. Ripple, çok kısa süreler içerisinde dünyanın herhangi bir yerine herhangi bir para biriminin ucuz ve güvenilir bir şekilde gönderilmesi için üretilmiş bir ödeme sistemidir.

Ripple (XRP) nasıl çalışır?

Ripple, Blockchain ağını kullanır. Bu sayede daha güvenli ve hızlı bir iletim sağlamak amaç edinilmiştir. Blockchain ağını kullanmasına rağmen diğer kripto para birimlerinden farklı olarak, kayıtları şirket olarak kontrol eder. Ripple ile gönderilmek istenen para birimi, önce XRP birimine dönüştürülerek alıcıya iletilir. Daha sonra alıcı tarafından gönderilmek istenen para birimine dönüştürülür ve işlem tamamlanmış olur. Bu işlemi diğer küresel ödeme sistemleriyle yapmak oldukça yüksek maliyete ve uzun bekleme sürelerine sebep olabilir.

Para Transferi

Bankalar ve Ripple

Bugün Ripple tercihini kullanan birçok banka var. Londra merkezli HSBC, Milano merkezli UniCredit ve Mumbai merkezli Axis Bank gibi Dünyanın dört bir yanındaki onlarca banka, Ripple sistemini desteklemektedir. Türkiye’den ise Akbank, Ripple transferini kullanıyor. Dev bankaların da desteklediği Ripple sistemi ile, oldukça uygun maliyetle para transferi yapılabilmektedir. Bu da bankalar açısından önemli ölçüde tasarruf demektir.

Ripple’ın avantajları

– Büyük bankalar ile yaptığı işbirlikleri ile Ripple’a olan güven ve borsadaki değeri artmaktadır. Bu nedenle Ripple, dünyanın her yerinden erişimi mümkün olan bir sistemdir.
– Blockchain teknolojisini kullanması sebebiyle güvenli bir ortamda para akışı gerçekleşmektedir.
– Para transferinde oldukça düşük işlem ücretleri talep etmektedir.
– En büyük altcoinler arasında yer almaktadır.

Ripple-XRP

XRP, madencilik ile elde edilir mi?

XRP, madencilik ile elde edilemez. Ripple, belirli bir miktarda şirket tarafından üretilir ve piyasaya sürülür. Bu, onu diğer kripto para birimlerinden ayıran bir başka özelliğidir. Ancak Türk ve yabancı kripto para borsaları aracılığıyla XRP satın almak oldukça kolaydır.

XUMM nedir?

XUMM, XRPL Labs tarafından geliştirilen bir bankacılık uygulamasıdır. Şu an sadece geliştiriciler için XUMM API hizmeti sunmaktadır. XUMM uygulamasının, piyasaya çıktığı tarihten itibaren bankalara gerek duymadan Ripple işlemi yapması hedefleniyor.