Ücretsiz forum sitesi yazılımları (PHP)

Edebiyat dalındaki forum tanımının elektronik karşılığı niteliğinde olan forum siteleri, İnternet üzerinden tartışma ve bilgi paylaşımı gerçekleştirilen mekanlardır. Forumlar, günlük İnternet kullanımının yaygınlaşmaya başladığı dönemlerden beridir varlığını sürdüren İnternet ortamlarıdır. Günlük yaşamdan spora, web yazılımlarından ekonomiye kadar hemen hemen her konuda forum sitesi oluşturulabilir. Günümüzde çok büyük forum siteleri piyasanın bir bölümüne hakim olsa da bu alanda yeni girişimler söz konusu durumdadır. Bu yeni girişimler, bazen bir şirket bünyesinde büyük yatırımlar, bazen de düşük bütçeli bir çalışma ile gerçekleştirilebilir. Ayrıca var olan bir web sitesine forum eklemek de girişim tercihleri arasındadır.

Bir forum sitesi kurma planına ilk olarak uygun bir domain ile başlanabilir. Forumun konusuna uygun ve kullanışlı bir domain olmalı. Ardından bir web hosting hizmeti ile sağlıklı bir bağlantı kurulmalıdır. Standart adımlardan sonra yazılım boyutuna geçiş yapılabilir. Aşağıda ücretsiz olarak resmi web sitesinden edinebileceğiniz PHP forum yazılımları ve bazı teknik özellikleri listelenmiştir. Bu yazılımlar, genellikle hosting hizmetinizin kontrol panelinden (eğer hosting firmanız tarafından destekleniyorsa) otomatik olarak yüklenebilir.

phpBB

phpBB Forum

Oldukça popüler ve tercih edilen bir yazılımdır. Açılımı php Bulletin Board, yani PHP bülten tahtası şeklindedir. PHP ve açık kaynak kodlu bir yazılımdır.
Özellikleri:
– Yönetici, moderatör ve kullanıcı paneli için özel tasarımlar
– İzin ve denetim sistemi
– Arama motoru örümceği
– Özel mesajlar
– İstatistikler
– Özel profil oluşturma
– Sınırsız düzeyde subforum desteği

phpBB web sitesine gitmek için tıklayın

MyBB

MyBB Forum

My Bulletin Board olarak da bilinen yazılım, açık kaynak kodludur ve PHP,MySQL dillerinde yazılmıştır. İçeriğinde birçok fonksiyon barındıran özellikleri bulunmaktadır.
Özellikleri:
– Sınırsız sayıda üye, konu ve gönderi
– Özel profil oluşturma
– Özel mesaj sistemi
– Hızlı moderatör denetleme seçenekleri
– Anket şeklinde konular
– İzinleri ayarlama
– Özelleştirilebilir forumlar
– IP, kullanıcı adı ve email ile yasaklama
-Çevrim içi listesi

MyBB web sitesine gitmek için tıklayın

Simple Machines Forum

Simple Machines Forum

SMF olarak da tabir edilir. PHP ve MySQL kullanılarak oluşturulmuş açık kaynak kodlu ücretsiz bir yazılımdır.
Özellikleri:
– Değiştirilebilir şablonlar
– Gelişmiş izin yönetimi
– Çoklu dil desteği
– Kişisel mesajlar arasında arama yapabilme
– XML ve RSS çıkışı
– Optimum performans

Simple Machines Forum web sitesine gitmek için tıklayın